Grand hotel Union Ljubljana - že od 1905
Grand hotel Union z dolgoletno tradicijo je eden najstarejših hotelov v Ljubljani in ena najpomembnejših arhitekturnih znamenitosti slovenske prestolnice.
Leta 1904 se je pod taktirko uglednega hrvaškega arhitekta Josipa Vancaša začela gradnja prvega mestnega hotela in največje popotresne mestne stavbe v Ljubljani, ki v dolžino meri skoraj 100 metrov. Zgrajena v secesijskem slogu, je bila dokončana zelo hitro, v 18 mesecih. Otvoritev je potekala 28. oktobra 1905, slovesnost ob odprtju pa je trajala kar sedem dni. Po mnenju takratnega časopisja je šlo za enega največjih, najsodobnejših in najpopolnejših hotelov v tem delu Evrope.
Zamisel o gradnji hotela je delo zdravnika, svetovljana in popotnika Vinka Gregoriča, na njegovo pobudo pa so se odzvali predstavnika cerkve, posestnik in trgovec ter leta 1902 ustanovili Delniško stavbinsko družbo Union, ki se je pozneje preimenovala v Union hotelska in stavbinska delniška družba.
Zgodovina Grand Hotela Union je polna zanimivih zgodb in odločili smo se, da pod drobnogled vzamemo eno, ki se vrti okoli hotelske arhitekture vse od njegove slavnostne otvoritve v prejšnjem stoletju. Ob uradnem odprtju leta 1905 je Grand hotel Union veljal za največjo stavbo v Ljubljani, zgrajena je bila iz 2,75 milijona opek, za gradnjo pa je bilo potrebnih trideset vagonov železnih nosilcev, 1070 oken in vrat, ....
Takrat je morda pritegnila veliko pozornosti zaradi svoje velikosti in mogočnosti, danes pa jo obiskovalci obožujejo zaradi secesijskih potez in številnih skrbno izdelanih detajlov, ki povezujejo baročni del mesta z modernejšimi secesijskimi stavbami.
Ne glede na velikopotezne sodobne gradnje hotelov Grand hotel Union s svojo zgodovino, eleganco, kakovostjo in moderno gastronomijo ostaja unikat.
Celoten objekt, tako zunanje pročelje, kot tudi notranjost z vso opremo in bogato zbirko jedkanih stekel (ki jih zdaj nadomeščajo kopije), je bil oblikovan v izrazito secesijskem slogu. Razdeljen je na dve krili, ki ju v celoto povezuje izstopajoč vogalni stolp s kupolo. Fasado krasijo rastlinski motivi, ki so v vsakem nadstropju drugačni. Stavba je bila kasneje dvakrat preurejena, a je v osnovi ohranila svoj secesijski videz.
S 87-imi sobami, sodobno restavracijo, kavarno, veliko in čudovito koncertno dvorano (današnjo Unionsko dvorano), kegljiščem, več saloni za slavnostne prireditve, dvigalom in centralno kurjavo, je hotel v regiji požel pravo navdušenje. Tovrstne tehnološke opremljenosti ni bil deležen še noben hotel, ki je bil pred tem zgrajen na Balkanu. Grand Hotel Union se je ponašal tudi z največjo dvorano v tem delu Evrope, ki je zaradi zahtevne železne strešne konstrukcije veljala za izvrsten tehnološki dosežek. Dvorana je bila dolgo največja koncertna dvorana v Ljubljani in na Balkanu; v njej je bilo prostora za 1400 ljudi.
Konec dvajsetih let prejšnjega stoletja so hotel temeljito modernizirali: v vsako sobo je bila napeljana tekoča mrzla in topla voda, telefon, poleg sob so obnovili kopalnice, preuredili so električno napeljavo ter povečali in modernizirali kuhinjo, v kateri so kuhali tudi švicarski in italijanski kuharski mojstri.
Podobno kot zunanjost hotela, ki je v veliki meri ohranjena, je tudi notranjost skrbno varovana in bogato okrašena. Strop in lestenci Grand Union Caféja in Modre sobe so ostali popolnoma nespremenjeni, hotel pa se ponaša tudi z nekaterimi originalnimi kosi pohištva, ki so jih nekoč uporabljali v eni od 87 hotelskih sob.
Hotel je bil kasneje obnovljen še dvakrat. Danes je v njem 111 sob (vključno z delom uHotela je sob 335), označen pa je s štirimi zvezdicami. Med prenovo leta 2002, ki jo je vodil slovenski arhitekt Dobrin in ki je upošteval prvotne načrte arhitekta Vancaša, je bil tudi preddverju povrnjen prvotni sijaj.