Živeti v mansardi

Že kot otroci želimo imeti nekje kotiček, ki je samo naš.
Živeti v mansardi
V sodobnih mansardah ne pride "v poštev" postavljanje stropa na 2,4 m ampak odprt prostor do slemena. Če višina dopušča se lahko na enem delu naredi mansardo dvonivojsko z galerijo. Na galeriji pa si lahko uredimo delovni kotiček ali pa celo kotiček za gledanje televizije.
  
V najstniških letih postane to nuja in otroško sobo si preuredimo v mladinsko. Kmalu za tem pa nastopi čas, ko samo soba ni dovolj ampak želimo tudi svojo kuhinjo, jedilnico, dnevno sobo. Seveda so želje in sanje eno, drugo so pa naše finančne zmožnosti. In prav te finančne zmožnosti so tiste, ki nas napeljejo na to, da si uredimo stanovanje v hiši staršev, babic ali pa kupimo prazno, neurejeno podstrešje.
   
Enodružinske hiše zgrajene pred 20-imi ali 30-imi leti so običajno dovolj velike vsaj za dve družini. Seveda so to ne sklada s sanjami, ki jih imamo o svojem stanovanju. Še predvsem zato, ker je v hišah iz tistega časa cel kup majhnih prostorov. Trend pa so odprti, svetli in zračni prostori. V obstoječih objektih pa si je odprte in svetle prostore najlažje urediti v mansardi. Prav zato so mansarde vse bolj priljubljene.
2
Prijeten prostor ima razgled na okolico tudi takrat, ko sedimo. Zato morajo biti strešna okna vgrajena na takšni višini kot vertikalna (fasadna) okna. To je cca 90 cm od gotovih tal. V ne-pohodni del pod okno lahko postavimo pohištvo, ki ne ovira odpiranja okna saj imajo sodobna strešna okna ročico za odpiranje zgoraj.

Kaj vse je potrebno, da si uredimo stanovanje v mansardi?

Kot prvo seveda objekt s podstrešjem. Idealno podstrešje ima parapetni zid visok 90 do 100 cm (3 vrste zidakov, betonski venec in lega) ter naklon strehe med 37 in 45 stopinjami. Temu sledi preverjanje stanja konstrukcije strehe, strešnikov, obstoječih sten.... Strehe narejene pred več kot 10-imi leti niso imele prezračevalnega kanala in vsekakor se splača pred nadaljevanjem del tudi to narediti. To pomeni, da je potrebno s strehe odmakniti strešnike, na novo poletvati streho in ponovno pokriti streho s strešno kritino.

Na prvi pogled je razporeditev prostorov pogojena z inštalacijami. Toda 3 ali 4 metre daljša cev za odtok pomeni le nekaj cm višji tlak in hkrati razpored prostorov po naših željah. V sodobnih mansardah ne pride "v poštev" postavljanje stropa na 2,4 m ampak odprt prostor do slemena. Če višina dopušča se lahko na enem delu naredi mansardo dvo-nivojsko. Omenila sem že, da so trend odprti, svetli in zračni prostori. Svetle prostore v mansardi lahko naredimo le s pomočjo strešnih oken. Danes je strešna okna mogoče združevati v skupine in tako tudi v mansardnih stanovanjih imeti velike panoramske stene. To je še toliko bolj pomembno, ker so to prostori na vrhu, ki običajno nudijo tudi lep razgled. Prijeten prostor ima razgled na okolico tudi takrat, ko sedimo. Zato morajo biti strešna okna vgrajena na takšni višini kot vertikalna (fasadna) okna. To je cca 90 cm od gotovih tal. Prav zato sem prej napisala, da ima idealno podstrešje parapetni zid visok 90 do 100 cm.

Ko imamo svetlobo v mansardi lahko začnemo z ostalimi deli. Ustrezna toplotna izolacija pomeni vsaj 20 cm izolacije (npr. steklene ali kamene volne). Strokovnjaki priporočajo, da lepimo stike na parni oviri in ne delamo prebojev za inštalacije. To pa pomeni, da moramo postaviti parno oviro med izolacijo, na primer: 15 cm izolacije, parna ovira in nato še 5 cm izolacije po kateri vlečemo vso elektro inštalacijo. Toplotna izolacija mora biti natančno izvedena predvsem okrog strešnih oken, dimnikov...  Izvedbo ogrevanje bi se dotaknila le toliko, da bi vam priporočila postavitev radiatorjev pod strešna okna. Tako zagotovimo kroženje zraka ob oknu in s tem preprečujemo kondenzacijo zračne vlage.
3
Enodružinske hiše zgrajene pred 20-imi ali 30-imi leti so običajno dovolj velike vsaj za dve družini. Seveda so to ne sklada s sanjami, ki jih imamo o svojem stanovanju. Še predvsem zato, ker je v hišah iz tistega časa cel kup majhnih prostorov. Trend pa so odprti, svetli in zračni prostori. V obstoječih objektih pa si je odprte in svetle prostore najlažje urediti v mansardi. Prav zato so mansarde vse bolj priljubljene.

Mavčne obloge so zamenjale smrekov opaž, kar seveda naredi prostore še bolj svetle, kot smo jih vajeni iz preteklosti. Tako smo iz surove podstrehe prišli do faze, ko lahko začnemo z bolj prijetnimi deli. Izbira finalni tlakov (keramičnih ploščic, parketa....), pohištva, opreme... Temu lahko sledijo samo še prijetni trenutki v mansardnem stanovanju.

Katja Ličen Pajenk
 
Vir:
18. maj 2012