Skodla - lesena kritina

Skodle so lesene deske, uporabljene za strešno kritino. V Sloveniji so skodle večinoma izdelane iz smrekovega, jelkovega, macesnovega lesa, praviloma mora biti les klan in ne žagan.
Skodla - lesena kritina
  
Na spletni strani Skodlarstvo Bohinj so lepo zapisali, kar smo povzeli tudi za vas:
Skodla, po domače šinkl, je odcepljena deščica, ki je široka od 6 do 20 cm. Dolga je od 20 cm do 1 m in debela od 10 do 17 mm, odvisno od njene dolžine. Skodle so največkrat izdelovali iz tiste vrste drevesa, ki je raslo v bližini. V Sloveniji sta to smreka in macesen, drugod po svetu pa jih izdelujejo iz hrasta, rdeče in rumene cedre ter iz ostalih obstojnih dreves. V Bohinju izdelujemo skodle v glavnem iz smreke, posekane iz najboljših starih gozdov na območju Pokljuke in Jelovice.
 
lesene strehe fasade in skodle skodlarstvo kozelj

Življenjska doba

Življenjska doba smrekove skodle je ob pravilnem vzdrževanju od 20 do 25 let, medtem ko je življenjska doba macesnove skodle od 40 do 50 let. Za še daljšo obstojnost skodel je možna dodatna impregnacija, ki strehi podaljša njeno življenjsko dobo za kar dvakrat. 
 

Izdelovanje skodel

Pomembno je, da skodla na debelino in širino ni žagana, ampak je odcepljena iz debla brez grč. Za izdelavo skodel se uporablja resonančni les z gostimi letnicami s približno 1 do 2 mm prirastka na leto. Les mora biti skrbno izbran, saj vsako lepo drevo še ne predstavlja debla, iz katerega bomo lahko odcepili skodle. Gozd mora biti v rahli dolini in na pravi legi. Najboljši je les, posekan pozimi, katerega se čim prej scepi v skodle. 

Lesene strehe fasade in skodle Osrednja Slovenija

Delo poteka ročno s posebno sekiro šinklarico in lesenim kijem, ki je narejen iz trpežnega kosa lesa (mok). Ročno olupljeno deblo se najprej razžaga na kose dolžine 1 metra ali manj, odvisno od tega, kako dolge skodle se izdelujejo. Nato se deblo razcepi na 8 do 10 krhljev in se jim odstrani sredina. Krhlje se potem ročno cepi na približno 15 mm debele skodle različnih širin, nakar se jim šem s tesarsko sekiro obteše stranski rob. 

Skodle se nato zložijo v navzkrižne vrste, ki se jih na vrhu obteži, da se posušijo v ravne skodle. Te so pripravljene za pokrivanje v roku od enega do dveh mesecev po izdelavi.

Gradbena dediščina

Skodle so že od nekdaj prisotne v slovenskem prostoru, kar lahko vidimo ob obisku planin, kjer so bili nekoč vsi stanovi pokriti s smrekovimi skodlami. Z uporaba skodel lahko tudi vi prispevate k ohranjanju slovenske tradicije.

Fasada iz skodel je ne le lepega videza, temveč je tudi funkcionalna in vodotesna ob težkih pogojih (gorske koče). Ker je skodla odcepljena, se ne napije vode in v sebi ne zadržuje toliko vlage kot deska. Fasade iz skodel ni potrebno barvati, saj sčasoma sama posivi in dobi patino.

Nam poznana dva izdelovalca skodel sta Skodlarstvo Bohinj iz Bohinjske Bistrice in Skodlarstvo Koželj iz Stahovice.

 

 
Vir:
26. oktober 2024