Slovenska kultura ne pozna arhitekture

Slovenska kultura ne pozna arhitekture

Čeprav prihaja v 'Plečnikovem letu', predlog novega Nacionalnega programa za kulturo 2008-2011 (NPK) ponovno popolnoma ignorira arhitekturo. Za razliko od prejšnjega NPK, kjer se je beseda arhitektura pojavila 2x, v novem predlogu nastopa celo 3x.


Kot je zapisal v svojem prispevku objavljenem na www.trajekt.org  Matevž Čelik , je prvič je tokrat arhitektura omenjena v uvodu, kot nekaj kar je prispevalo k vsebinski in oblikovni raznolikosti slovenske kulture. Drugič je bežno omenjena pod razdelkom 'Likovne umetnosti' v poglavju 'Področja kulturne politike'. Njena zgodba znotraj NPK 2008-2011 se zaključi še v istem poglavju, kjer je med nalogami javnih ustanov s področja varovanja in prezentacije sodobnih likovnih umetnosti in dediščine navedeno zgolj "zagotavljanje strokovnih opor za kakovostne arhitekture in opreme novogradenj, namenjenih kulturi".
 
Ustvarjalci s področja arhitekture, krajinske arhitekture in urbanizma so že ob predlugu NPK leta 2004 predstavili pobudo, v kateri so vztrajali, da so podobe naših mest in naselij ter kulturne krajine prvine nacionalne kulture in identitete in zahtevali, da se kulturne aktivnosti, ki se nanašajo na arhitekturo, urbanizem in krajinsko arhitekturo ustrezno uvrsti v NPK. Arhitektura v sodobnih državah ni le predmet nacionalne prostorske politike, temveč je eno od področij kulture in je v promocijskem in izobraževalnem smislu predvsem tema kulturnih programov. To lahko razberemo tudi iz politik in aktivnosti primerljivih evropskih držav do arhitekture.
 
Arhitektura tako ne more biti obravnavana le kot neznatna postavka v okviru likovnih umetnosti. Gre za trajne fizične strukture, ki pomembno opredeljujejo naš vsakdan in nacionalno identiteto. Arhitektura bi zaradi tega morala biti opredeljena kot samostojno ciljno področje v NPK s podrobno opredeljenimi splošnimi cilji, prioritetami in ukrepi, ki obsegajo promocijosko, izobraževalno in dokumentacijsko dejavnost. Ministrstvo za kulturo pa bi moralo razmišljati celo o zaposlitvi nacionalnega koordinatorja za dejavnosti na področju arhitekture, krajinske arhitekture in urbanizma.
 
Ministrstvo za kulturo je sedaj podaljšalo rok javne razprave o Nacionalnem programu za kulturo 2008-2011. Javna razprava je odprta do konca septembra, tako da imajo strokovna društva in ustanove še dovolj časa, da se vanjo dejavno vključijo.

20. avgust 2007